ULTIMATUM
ili stvaranje uslova za trajno rešavanje odnosa Crne Gore sa SPC?

Iako osporavan. Zakon o slobodi vjeroispovijesti… daje verskim postojećim i budućim verskim zajednicama četiri, odnosno pet mogućnosti za ispoljavanje veroispovesti u Crnoj Gori:

Prva mogućnost: nesmetano obavljanje verospovest bez kakve registracije verske zajednice, ali bez posedovanja statusa pravnog lica (posedovanje računa kod banke, posedovanje svojinskih prava na imovini, ostvarivanje radno-pravnog statusa i sl.).

Druga mogućnost: slobodno registrovanje verske zajednice kod nadležnog organa sa sticanjem statusa pravog lica, sa svim pravima koja taj status podrazumeva.

Treća mogućnost: slobodno evidentiranje postojećih verskih zajednica kod nadležnog organa.

Četvrta mogućnost: zaključivanje ugovora kojim se uređuju pitanja od zajedničkog interesa. Na taj način Islamska verska zajednica i Jevrejska verska zajednica zaključile su 2012. godine sa Vladom posebne sporazume o regulisanju svoga statusa. Istoveremno, i  Sveta stolica je trajno regulisala svoj položaj u Crnoj Gori tako što je sa Crnom Gorom, u Vatikanu, zaključila TEMELJNI UGOVOR.

Petu mogućnost: želju Mitropolije, da se kroz dijalog promeni sporni Zakon i da se zadrži postojeći status -, Vlada CG juče je odbacila. Čak i da je prihvaćena ova želja Mitropolije to ne bi bila nikakva garancija - da u nekom narednom periodu ova ili neka buduća vlada neće opet, samoinicijativno, da promeni ovaj Zakon.
Ovakvom Odlukom Vlada je stvorila uslove da Crna Gora sa Srpskom pravoslavnom crkvom zaključi TEMELJNI UGOVOR - kakav je 24.6.2011. godine zaključila sa Svetom Stolicom u Vatikanu i koji je zatim  29.5.2012. godine ratifikovala Zakonom o potvrđivanju Temeljnog ugovora između Crne Gore i Svete Stolice.
Ovakva Odluka Vlade saglasna je Ustavu CG kao i obavezujjućim konvencijama kojima je zabranjena diskriminacija (SPC u odnosu na Svetu Stolicu, Islamsku i Jevrejsku versku zajednicu), a saglsana je i obećanju, odnosno zvanićnoj izjavi Premijera Duška Markovića datoj 7.2.2020. godine Oliveru Varheljiju – komesaru Evropske koja glasi: „Upoznao sam komesara sa inicijativom Vlade i mojim pismom mitropolitu crnogorsko primorskom da zajednički sagledamo najbolja rešenja za implementaciju Zakona i potpisivanje TEMELJNOG UGOVORA koji je uvijek model za postizanje ciljeva u odnosima države i crkve. Na taj način, još jednom demonstriramo demokratske kapacitete da kroz dijalog i razgovor….“

Fond za razvoj Demokratije