Saglasno domaćim i međunarodnim propisima, vlasništvo SPC nad imovinom u Crnoj Gori je nesporno. Međutim, pozivajući se obaveze iz Zakona o slobodi vjeroispovijesti..., sva ta imovina mora do kraja godine, a najverovatnije do jesenjih izbora, da bude preknjižena kao državna. Nakon donošenja više stotina rešenja o podržavljenu crkvene imovine, što će se možda obaviti do jesenjih izbora, SPC bi imala pravo da osporava takvu nacionalizaciju i da vodi bezuspešne postupke pred crnogorskim sudovima.
Verovatno da bi izbegle satanizaciju, koju sada doživljava SPC u CG, npr.: da ruše Crnu Goru kao najveći demokratski projekat Evrope nakon rušenja Berlinskog zida, da vrše brutalnu agresiju protiv Crne Gore; da onemogućavaju ostvarivanje verskih prava nacionalnih Crnogoraca; da im neće biti vraćena imovina ogromne vrednosti nacionalizovana pre više desetina godina; da su pre i nakon 1918. godine oteli državnu imovinu; da sveštenstvo i vernici SPC predstavljaju ludački pokret; da sveštenstvo sa vernicima SPC prave cirkus u Crnoj Gori i sl. - pre osam godina Sveta Stolica, Jevrejska verska zajednica i Islamska zajednica, kao neregistrovane tradicionalne verske zajednice, NEZAVISNO od propisa koji su u to vreme važili u Crnoj Gori, zaključile su trajne ugovore o svome položaju sa Crnom Gorom ili sa Vladom Crne Gore i to, kako je navedeno:
Imajući u vidu viševjekovno prisustvo Katoličke Crkve u Crnoj Gori... Uvažavajući ulogu koju je Katolička crkva imala na društvenom, kulturnom i obrazovnom području… Crna Gora i Sveta Stolica saglasili su se o tome, da „Crna Gora priznaje javno pravni subjektivitet Katoličke crkve, u skladu sa načelima Ustava i kanonskim pravom Katoličke crkve“ - pa su 24.11.2011. godine u Vatikanu potpisale "TEMELJNI UGOVOR između Crne Gore i Svete Stolice", koji je ratifikovan Zakonom o potvrđivanju Temeljnog ugovora između Crne Gore i Svete Stolice. Na taj način ovaj Temeljni ugovor postao je međunarodno priznati ugovor sa važnošću iznad crnogorskih propisa. Ugovor su potpisali dr. Igor Lukšić za Crnu Goru i Tarcisim Card. Bertoneo, Državni sekretar Njegove Svetosti za Svetu Stolicu.
Inače, skoro istovetan temeljni ugovor SPC je odavno (3.12.2007.) zaključila sa BiH.
Dva meseca kasnije ili 30.1.2012. godine, Vlada CG i Islamska zajednica u CG potpisale su trajan: "UGOVOR O UREĐENJU ODNOSA OD ZAJEDNIČKOG INTERESA između Vlade CG i Jevrejske zajednice u CG", u kome je garantovano da: „Crna Gora priznaje pravni subjektivitet koji je Islamska zajednica u Crnoj Gori imala prije stupanja na snagu ovog ugovora“.
Dan kasnije ili 31.1.2012. godine, Vlada CG i Jevrejska zajednica potpisale su trajan: "UGOVOR O UREĐENJU ODNOSA OD ZAJEDNIČKOG INTERESA između Vlade CG i Islamske zajednice u CG" u kome je takođe garantovano da: „Crna Gora priznaje pravni subjektivitet Jevrejske zajednice u Crnoj Gori prije stupanja na snagu ovog ugovora“
Od trenutka potpisivanja navedenih ugovora na te verske zajednice više se ne odnosi bilo kakav pa ni Zakon o slobodi vjeroispovijesti i ove verske zajednice uopšte nisu zainteresovane za njegovu sudbinu.
Tri meseca kasnije ili 20.4.2012. godine i Srpska pravoslavna crkva je podnela Crnoj Gori predlog temeljenog ugovora, koji do danas nije zaključen. Međutim, verovatno pod pritiskom i u strahu od nedavnih litija, Crna Gora je izrazila želju da potpiše temeljni ugovor, na šta upućuju i sledeće izjave:
Dana 28.1.2020. godine Premijer Duško Marković uputio je poziv mitropolitu Amfilohiju u kome, između ostalog, stoji: „Vlada je spremna da otpočne dijalog u pravcu pripreme TEMELJNOG UGOVORA o uređenju međusobnih odnosa“.
Dan posle ili 29.1.2020. godine i Ministar inostranih poslova Srđan Darmanović (koji je u ime CG učestvovao u razgovorima sa SPC) obratio se javnosti navodeći da se: „Ugovor sličan onome koji je potpisan sa Katoličkom crkvom i Islamskom vjerskom zajednicom mora potpisati i sa SPC“.
Međutim, tri dana kasnije, nakon prethodnog odustanka od postupka ocene ustavnosti Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Mitroplija je zahtevala razgovor o izmeni predmetnog Zakona, odustajući od zaključivanja temeljnog ugovora, a što je i juče potrvrđeno. Kao u vreme komunizma, kada se formiranjem komisija izbegavalo rešavanje nekog problema i sada, tj. 5.3.2020. godine, Vlada i Mitropolija formirale su dva „ekspertska“ tima, koji do danas nisu napravili bilo kakav pomak, već se situacija u vezi položaja SPC u CG drastično zaoštrila.
Inače, za zaključivanje i ratifikaciju temeljnog ugovora - za SPC su POTPUNO NEVAŽNI postojeći ili budući crnogorski propisi, kao što to potvrđuje ratifikovani Temeljni ugovor CG i Svete Stolice potpisan u Vatikanu i u kome stoji „Crna Gora priznaje javno pravni subjektivitet Katoličke crkve, u skladu sa načelima USTAVA i KANONSKIM PRAVOM Katoličke crkve“.
Fond za razvoj Demokratije