Теодора Дора Бакојани
Θεοδώρα Ντόρα Μπακογιάννη
Полазећи од утиска утемељеног на прописима: да само државе чланице УН могу да постану чланице Савета Европе - сматрали смо да Захтев Косова* неће добити препоруку за чланство у СЕ.
Збунила нас је Ваша најава да ће Косово* добити Вашу препоруку уколико испуни три услова. На крају сте прихватили да Косово* испуни само један услов и то одлуку свога Уставног суда, коју није желело да испуни од 2016 године. Чак и тај један услов који сматрате испуњеним је споран. Одлука Уставног суда Косова* спроведена је тек након вишегодишњег притиска.
Изненадило нас је сазнање да сте саставили и предали Извештај о судбини Косова*, а да нисте консултовали званичне представнике Србије и Српске православне цркве, а одлучујете о њиховим правима и интересима. То нису критеријуми владавине права.
Поред тога, образложење за Извештај противречно је са закључком: на основу онога што сте констатовали очекивало се да ће Захтев Косова и Метохије бити одбијен.
Нажалост, на основу Вашег Извештаја Парламентарна скупштина Савета Европе је дала препоруку Комитету министара да прихвати чланство Косова* у СЕ.
Сматрамо да Косово*, које се насилно и нелегално отцепило од Србије, не испуњава обавезујуће услове из чл. 4 Статута СЕ (да је држава и да је способно и спремно да испуњава принцип владавине права и уживања људских права и основних слобода свим лицима) па предлажемо да опозовете Вашу препоруку да Косово* буде примљено у чланство ЕУ.
---- * -----
Такав Ваш став из Извештаја изазвао је осуде у Србији, за које наводите да су Вас погодиле, па сте реаговали изјавом која је пренета на https://radar.nova.rs/politika/grcka-kosovo-srbija-dora-bakojani/, коју коментаришемо у наставку текста обзиром да има више нејасноћа, као нпр.:
* Тачно је да је ЕУ наш највећи трговински партнер, како наводите, из више разлога: близина, забрана Србији да слободно тргује са земљама ван ЕУ, Русијом, Кином. Србија је осиромашена и урушена незапамћеном, потпуном четворогодишњом међународном изолацијом од 1992 до краја 1995., у којој је учествовала и Грчка. Уследила је нелегална агресија и НАТО (чији је члан Грчка) бомбардовање, без сагласности СБ УН. Сиромашнија Србија је интересантнија као сировинска база, због литијума, због јефтине и образоване радне снаге и сл.
* Тачно је, како наводите, да се Европске интеграције Србије смањују и да је у застоју нормализација односа са Приштином.
Нејасно је о каквим интеграцијама причате. Вили Вимер је преносећи изјаве са Конференције одржане 2000. године у Братислави известио тадашњег немачког канцелара Шредера о договору да Србија мора трајно да буде искључена из европског развоја (http://www.novinar.de/2008/03/15/vili-vimer-pismo-kancelaru-gerhardu-srederu.html ), а и Шредер је нашем премијеру Ђинђићу рекао да Србију никада неће примити у ЕУ (https://www.b92.net/o/info/vesti/index?nav_id=1836480 ), што је потврдила и Ангела Меркел говорећи да после Хрватске неће бити пријема у ЕУ (https://www.srbijadanas.net/merkel-posle-prijema-hrvatske-eu-zatvara-vrata/ ).
Чак и када би заиста постојала воља чланица ЕУ за интеграцију Србије, разлоге за застој Европских интеграција ствара сама ЕУ, сталним постављањем нових захтева и уценом Србије да „потпуно нормализује односе са Приштином“, што подразумева признање насилног и неуставног одвајања дела државне територије, као последице НАТО бомбардовања (што је правоснажно утврдио берлински суд 2000. године, уз касније јавно признање тадашњег канцелара Шредера). Били сте сведок бомбардовања у Београду – како наводите. Да ли је прихватљиво кршење Хелсиншке повеље, деградација права Срба на Косову и Метохији, промена статуса конститутивног народа на ниво испод статуса националне мањине, кршење основних права и слобода? Срби се приморавају да прихвате насилно и нелегално донете одлуке Кристијана Шмита којима се поништава Дејтонски споразум, обесправљују и сатанизују Срби и Српска православна црква итд.
Док Грчка тргује са Кином и Русијом, званично и незванично, заједно са ЕУ оспорава Србији право да се бори за економски опстанак. Без тога, Србија би била заосталија, бероватно и далеко примамљивија за инвестиције у интересу САД, Немачке, Италије… и за продају робе нижег квалитета по цени далеко квалитетније намењене нпр. тржишту Немачке, ЕУ и сл (https://rtv.rs/sr_lat/ekonomija/aktuelno/roba-u-eu-i-jugoistocnoj-evropi-nalepnica-ista-kvalitet-ne_1013332.html, https://www.danas.rs/svet/postignut-dogovor-o-istom-kvalitetu-robe-na-celoj-teritoriji-eu/ ).
* Нису нам познате Ваше посебне везе са Србијом и српским народом, које помињете. За позитивно мишљење (вероватно у вези прављења позитивног Извештаја за СЕ), наводите да Вам је било потребно 300 дана, мисије у Приштини, Северној Митровици и Бриселу, са тимом специјализованих правника, десетине састанака са владама, амбасадорима, српским градоначелницима, представницима Српске православне цркве, невладиним и међународним организацијама.
Да ли сте комуницирали са овлашћеним представницима Србије и Српске православне цркве, од којих се нелегално одваја Косово*? Не постоји податак. Јавно признање оца Саве Вашим напорима, које помињете, не замењује контакт са овлашћеним представницима Српске православне цркве, као што ни контакт са неименованим локалним „српским градоначелницима„ не може заменити неопходан контакт са званичним представницима Србије. Притом, због грубог кршења основних људских права и слобода Срба (право на живот, безбедност, слобода кретања, забрана дискриминације, слобода вероисповести, слобода удруживања, слобода окупљања, заштита имовине итд.) – Срби су бојкотовали изборе, што нисмо приметили у Вашем Извештају, нејасно је са чијим градоначелницима сте контактирали, српским или албанским?
Узгред, да се не заборави. Срби су победници у Првом и Другом светском рату. Током Првог светског рата, Ваш рођак Елефтерос Венизелос (https://en.wikipedia.org/wiki/Dora_Bakoyannis) је, на понуду да Грчка добије делове српске територије у замену за издају савезника – Србије, одговорио: „Ми смо мала земља за тако велику подлост“ (https://www.danas.rs/zivot/covek-koji-je-odredio-sudbinu-srba-u-prvom-svetskom-ratu-elefterios-venizelos/ ). Зато једна од улица у Београду, па се може само говорити о његовим посебним везама са Србијом.
* Наводите да Парламентарна скупштина СЕ неће заузети став о томе да ли је Косово држава и да сте током говора у пленуму нагласили: „не бих прихватила функцију известитељке да ме је Комитет министара обавезао да изразим свој став о томе да ли је Косово држава, усагласила бих се са ставом своје државе“.
Према Статуту СЕ, члан СЕ може постати само држава, а Ви сте предложили да Косово* да буде прихваћено у СЕ, као да је држава. Зар тиме нисте изразили став да је за Вас Косово* држава?
Да ли бисте имали исти став да Епир и Тесалија, или нпр. Северни Кипар, треба да буду примљени у Савет Европе, обзиром да правна норма има два обележја – апстрактност и општост (важи за неограничени број случајева и за све једнако – имајући на уму одредбе Повеље УН, Хелсиншке повеље и Статута)?
* Наводите да ниједна држава кандидат за чланство никада није морала да спроведе толико реформи пре него што је организација (мислите на СЕ) почела да расправља о њеном приступању и да је то разлог што је 83% Парламентарне скупштине гласало у корист извештаја.
Колико нам је познато, до сада су кандидати биле само државе и све су примане у чланство СЕ уз принцип једногласности. Осим тога, у Вашем извештају управо истичете проблем непримењивања прописа, па чак ни одлуке Уставног суда на Косову*. Чак и да је Косово* држава (а није), и да је члан Савета Европе (а није јер није држава), испунили би се услови да буде избачено из чланства због непоштовања статутарних обавеза (примера ради – епилог извештаја Дика Мартија?).
* Наводите да ће Србија до 2050. да изгуби четвртину свога становништва, јер млади и стручни људи емигрирају у потрази за послом и да ту трагедију може да преокрене либерална политика окренута будућности. Млади људи заиста емигрирају због посла, али превасходно због тога јер се Србија држи у изолацији са ограниченим делатностима, ограниченом тржишту, ограниченим и наменским кредитима, ограниченим међународним контактима и зато служи као депонија за прљаве технологије, као сировинска база и база за јефтину радну снагу. Желите да промените тај тренд, али не видимо да Грци на Кипру или грчка емиграција следе те препоруке које предлажете Србији.
* Према наведеном извору - осећате да Вам је нанета неправда и да сте разочарани због личних напада од стране екстремних гласова.
Можда? Неправда и разочарање због евентуалних личних напада због спорног Извештаја којим одлучујете о правима и интересима Србије и Срба ће проћи, чак и да су оправдани, а штетне последице Вашег изјашњења по Србију неће.