NESPORNIM aktima Vlast Crne Gore potvrdila da SPC ima
i da je oduvek imala nesporan status pravnog lica u CG
Nakon konstatacije - da SPC nikada nije bila registrovana u CG, da nikada nije imala status pravnog lica i da stoga ne može raspolagati bilo kakvom imovinom i nakon izjave Premijera Duška Markovića da je jedini zahtjev Vlade bio registracija SPC-a i njenih eparhija u CG – doneta je odluka (21.7.2020.) o okončavanju daljeg pregovaranja Vlade i SPC .
Pomenute konstatacije netačne su i SUPROTNE sledećim nespornim dokazima:
Do 8.1.2020. u CG nije postojao propis niti mogućnost registracije vjerskih zajednica. Od aprila 1977. pa do 8.1.2020. vjerske zajednice mogle su samo da podnesu PRIJAVU opštinskoj stanici policije.
Tek od 8.1.2020. vjerske zajednice, koje žele da dobiju status pravnog lica, moraju podneti Ministarstvu za ljudska prava i nacionalne manjine - „Prijavu za upis u REGISTAR vjerskih zajednica“ (Obrazac 1) i od dana upisa u taj Registar vjerske zajednice stiču status pravnog lica.
Postojeće vjerske zajednice, ukoliko žele da nastave rad i da zadrže status pravnog lica (imovinu, račun i druga stečena prava) dužne su da, najdalje do 8.10.2020. godine podnesu - „Prijavu za upis u EVIDENCIJU vjerskih zajednica“ (Obrazac 2).
----- * -----
Inače, 5 dana po odvajanju Crne Gore od Srbije, Srpska pravoslavna crkva donela je ODLUKU ASbr. 95/zap. 208 od 26.5.2006. godine, kojom je prilagodila svoju organizaciji novim okolnostima, o čemu je obavestila nadležne organe u CG.
U cilju dokazivanja nespornog statusa SPC u CG Vlada CG dostavila je Venecijanskoj komisiji akt Ministarstva unutrašnjih poslova CG br. 01 br091/16-49335/2 od 22.8.2016. kojim ovo Ministarstvo obaveštava Venecijansku komisiju da SPC i njene eparhije nemaju obavezu obaveštavanja vlasti CG u smislu čl. 2. Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica jer Zakon potvrđuje nespornu činjenicu da su određene crkve i religijske zajednice bile prisutne u CG tokom vremena i da su religijske aktivnosti vršile saglasno propisima.
Pored toga, na osnovu navedene ODLUKE SPC od 26.5.2006., navedenog akta Ministarstva od 22.8.2016. i drugih crnogorskih propisa Ministartsvo unutrašnjih poslova CG izdalo je 23.11.2016. godine UVJERENJE br. 01 091/16-49335/3 kojim potvrđuje da: Pravoslavna Crkva u CG, odnosno Mitropolija crnogorsko-primorska, Eparhija budimljansko-nikšička, Eparhije mileševska i Eparhija zahumsko-hercegovačka Srpske pravoslavne crkve imaju svojstvo građansko-pravnih lica.
Fond za razvoj Demokratije
PRAVNA ANALIZA
položaja SPC u CG
Nakon više puta datih izjava Predsednika Mila Đukanovića, Premijera Duška Markovića, Ministra pravde i rukovodioca ekspertskog tima Vlade CG Zorana Pažina itd:
da je registracija SPC-a bila obavezna i po ranijem zakonu,
da su se sve druge vjerske zajednice registrovale,
da odbijanje registracije znači nepriznavanje svoga subjektiviteta,
da SPC nikada nije imala status pravnog lica te da stoga ne može raspolagati bilo kakvom imovinom i da je upravo zato, tokom višemesečnog pregovaranja sa SPC, jedini zahtjev Vlade bio registracija SPC-a i njenih eparhija itd.
stvoren je utisak da Srpska pravoslavna crkva nema kontinuitet u CG od 1219. godine, nema status pravnog lica, nema pravo na imovinu, nema pravo na povraćaj nacionalizovane imovine, nema pravo na posedovanje bankarskih računa i sl. ?
Da je takav utisak neosnovan i netačan dokaz su i:
Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica iz 1977., a ni drugi zakoni do 8.1.2020. godine nisu predviđali registraciju vjerskih zajednica. Registracija je moguća tek od 11.07.2020. godine i do danas ni jedna vjerska zajednica nije registrovana kod nadležnog „Ministarstva za ljudska prava i nacionalne manjine“ CG.
ODLUKA Svetog arhijerskeog sabora Srpske Pravoslavne Crkve Asbr. 95/zap. 208 od 26.5.2006. kojom je, 5 dana nakon osamostaljivanja CG, stvorena Pravoslavna Crkva u Crnoj Gori koju sačinjavaju Eparhije Srpske Pravoslavne crkve: Crnogorsko-primorska, Budimljansko-nikšička, kao i delovi eparhija Mileševske i Zahumsko-hercegovačke https://www.spc.rs/saopstenje_za_javnost_mitropolije_crnogorskoprimorske_35
AKT br. 01 091/16-49335/2 od 22.avgusta 2016. godine u kome Ministarstvo unutrašnjih poslova CG navodi - da Mitropolija crnogorsko-primorska i druge Pravoslavne eparhije Srpske pravoslavne crkve, koje su postojale u vreme kada je 1977. godine stupio na snagu Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica, nemaju obavezu da obaveštavaju vlasti Crne Gore u smislu člana 2 tog Zakona. U dokumentu se navodi da "drugim rečima, Zakon koji je trenutno na snazi kao i prethodni Zakon o pravnom položaju verskih zajednica, usvojen 1953. u Federativnoj Narodnoj Republici Jugoslaviji samo potvrđuju pravnu lićnost Mitropolije i drugih Pravoslavnih eparhija u Crnoj Gori". Prema Ministarstvu unutrašnjih poslova, "čak iako te zajednice ne podnose prijavu za registraciju (...) još uvek imaju svoju pravni ličnost, jer Zakon potvrđuje nespornu činjenicu da su određene crkve i religijske zajednice bile prisutne u Crnoj Gori tokom vremena i vršile su religijske aktivnosti saglasno propisima."
Ovaj AKT nije dobijen od Venecijanske komisije uz napomenu da su ga oni dobili od Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore u specifičnu svrhu pa preporućuju da se u tom cilju kontaktira direktno njegovo autor - Ministartsvo unutrašnjih poslova CG .
UVJERENJE br. 01 091/16-49335/3 koje je 23.11.2016. godine izdalo Ministarstva unutrašnjih poslova CG pozivanjem na: čl. 2 st. 4 i 5 Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica („Službeni list SRCG“, br. 9/77 i 27/77), pomenuti Akt Ministarstva br. 01 br091/16-49335/2 od 22. avgusta 2016. godine kao i pomenutu ODLUKU Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve AS br. 95/zap.208 od 26.maja 2006. godine - kojim Ministarstvo potvrđuje da:
Pravoslavna Crkva u Crnoj Gori, odnosno Mitropolija crnogorsko-primorska, Eparhija budimljansko-nikšička, Eparhija mileševska i Eparhija zahumsko-hercegovačka Srpske pravoslavne crkve
IMAJU SVOJSTVO GRAĐANSKO-PRAVNIH LICA u skladu sa zakonskim propisima Crne Gore (u prilogu).
ZAKON O SLOBODI VJEROISPOVIJESTI…od 27.12.2019. po kome „Ministarstvo za ljudska prava i nacionalne manjine“ postaje nadležno za upis vjerskih zajednica i to:
u REGISTAR vjerskih zajednica, koje danom upisa dobijaju status pravnog lica
u EVIDENCIJU postojećih vjerskih zajednica, koje žele da zadrže status pravnog lica i sva stečena prava. Rok za ovaj upis ističe 8.10.2020. godine. Verske zajednice koje do tog roka ne izvrše (osnaže ili prenesu) upis sa aktuelnim podacima verovatno će prestaje pravo na račun, imovinu, zaposlenje i sl.
Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja registra i evidencije vjerskih zajednica od 7.7.2020. sa:
„Obrascem 1“ - Prijava za upis vjerskih zajednica u Registar vjerskih zajednica, koje danom upisa u ovaj Registar stiču svojstvo pravnog lica.
„Obrascem 2“ - Prijava za upis vjerskih zajednica u Evidenciju vjerskih zajednica, koje upisom zadržavaju postojeći status pravnog lica i sva stečena prava, ukoliko Prijavu podnesu najdalje do 8.10.2020. godine.
Na osnovu navedenih propisa i akata, saglasno „Zakonu o vjerskim slobodama...“ i „Pravilniku od sadržaju i načinu vođenja registra i evidencije vjerskih zajednica“, SPC najdalje do 8.10.2020. godine mora podneti popunjen Obrazac 2 sa osnovnim podacima za: SRPSKU PRAVOSLAVNU CRKVU, za Eparhiju Crnogorsko-primorsku, za Eparhiju Budimljansko-nikšičku, za Eparhiju Mileševsku, za Eparhiju Zahumsko-hercegovačku kao i za EPISKOPSKI SAVJET PRAVOSLAVNE CRKVE U CG.